Yarışmaya katılım için aşağıdaki aşamaları sırasıyla uygulayınız.

 • 1. Yarışmamıza katılımınızı gerçekleştirmeden önce ilk olarak aşağıda verilen yarışma kurallarımızı inceleyiniz ve katılımınızın kurallara uygun olduğundan emin olunuz. Kurallara uygun olmayan katılımlar yarışmamıza kabul edilmeyecektir.

  Yarışma Kuralları


  • Yarışmamızın konusu yalnızca tatlısu bitki akvaryumu tasarımıdır.
  • Bitki akvaryumu sahibi herkes yarışmaya katılabilir.
  • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
  • Birden fazla katılımcının aynı tasarımla katılması ya da tasarımın farklı bir kişiye ait olduğunun fark edilmesi durumunda katılımcılardan tasarımın kendilerine ait olduğunu ispatlamaları istenecektir. İspatlanamayan katılımlar diskalifiye edilir.
  • Yarışmaya katılan çalışmanın internette yayınlanmış olmasında ve/veya başka bir yarışmaya katılmış olmasında sakınca yoktur.
  • Yarışmaya katılım tarihleri "Hakkında" sayfasında verilmiştir. Bu tarihlerin dışında katılım kabul edilmeyecektir.
  Fotoğraflama İle İlgili Kurallar
  • Yarışmaya yalnızca bir adet genel görünüm fotoğrafı ile katılım yapılır.
  • Genel görünüm fotoğrafının tankın tam karşısından (ön cam ortalanarak, açısız bir şekilde) ve en az su yüzeyinden itibaren tankın tamamını içine alacak uzaklıktan çekilmesi gerekmektedir. Tank çevresindeki fazlalıklar tarafımızca kırpılacaktır. Doğru bir pozlama için ilgili örnekleri incelemenizi öneririz.
  • Yalnızca JPEG formatındaki (*.jpg, *.jpeg) fotoğraflar yarışmaya kabul edilecektir.
  • Fotoğraf çözünürlüğünün uzun kenarda en az 1000 piksel olması gerekmektedir. Tankın yeterince ayrıntılı ve net olarak görünmesinin daha sağlıklı bir değerlendirme sağlayacağı unutulmamalıdır.
  • Fotoğraf genelinde keskinleştirme, renk ve ışık düzeltmesi gibi işlemler yapmak serbesttir.
  • Fotoğraf düzenlemesinde değerlendirme kriterlerine dahil herhangi bir unsurun (bitki, balık, dekor, malzeme vb.) üzerinde değişiklik yapılması (yoktan var edilmesi, yok edilmesi, çoğaltılıp azaltılması vb) yasaktır. Bu tür değişikliklerin yapıldığı katılım aşamasında fark edilirse başvuru geri çevrilecek ve uygun fotoğraf talep edilecektir; son katılım tarihi sonrasında fark edilmesi halinde ise katılım diskalifiye edilir.
 • 2. Yarışmamızda değerlendirme iki aşamadan meydana gelir. İlk aşamada gönüllü jürimiz ilk 30 tasarımı seçer. İkinci aşamada seçilen 30 tasarım jürimiz tarafından aşağıda verdiğimiz kriterlere göre toplam 100 puan üzerinden değerlendirilir. Tasarımınızın bu kriterlere uygunluğunun, başarısında önemli rol oynayacağını unutmayınız.

  Değerlendirme Kriterleri


  Doğallık (en fazla 25 puan)

  Tasarımda kullanılan malzeme ve canlıların yapı, özellik, doku ve renk bakımından birbiri ile uyumunu ve dekorun doğal oluşumlara uygun olarak şekillendirilmesini ifade eder.

  Örneğin tasarımda köklerin taşlar ve taban üzerine uzanma ve kıvrılma açıları, kullanılan kayaların ve çakılın/kumun ya da komşu bitkilerin ve bitki guruplarının birbirleri arasındaki doku ve renk geçişleri doğallık kriterinde değerlendirilecek konulardır.

  Tasarım (en fazla 35 puan)

  Düzenlemenin teknik açıdan durumunu ifade eder. Doğa ve insan doğası, algı, güzellik ve estetik gibi kavramlar üzerine eski tarihlerden bu yana yapılan araştırmalar; görsel sanat dallarında genel kabul gören bazı tasarım prensiplerinin oluşmasına neden olmuştur. Bunlar bitki akvaryumu tasarımında doluluk/boşluk, şekil&biçim, altın oran, odak noktası, simetri-asimetri, çizgiler, ritim, renk kullanımı, denge, derinlik, ışık kullanımı ve kompozisyon olarak sıralanabilir.

  Bu unsurların ne kadar başarılı ve birbirleri ile uyumlu kullanıldığı bu kriterde incelenir.

  Sağlık (en fazla 25 puan)

  Ekosistemin genel sağlığını ifade eder. Tasarımda kullanılan canlıların (bitkiler, omurgasızlar, balıklar vb.) sağlık durumları, karakteristik uyumları ve genel sistemin sağlığı (yosun sorunları, suyun berraklığı, ekipmanların uygunluğu vb.) bu kriterde ele alınır.

  Orijinallik (en fazla 15 puan)

  Tasarımı diğer tasarımlardan ayıran ve göze güzel görünen özellikleri ifade eder. Sıradışı bir dekor veya canlı, üstün derinlik kullanımı, farklı renk kullanımı gibi konular bu kriterde değerlendirilir.

 • 3. Tasarımınız hazır olduğunda fotoğrafını kurallara uygun şekilde çekiniz ve fotoğraf düzenlemelerini (zorunlu değil) yapınız. Kurallara uygun olarak çekilmeyen ve/veya hazırlanmayan fotoğraflar yarışmamıza kabul edilmeyecektir.

 • 4. Aşağıda verilen katılım formunu bilgisayarınıza indirerek eksiksiz ve açıklamalarına uygun şekilde doldurunuz. • 5. Dökümanları (katılım formu ve çekmiş olduğunuz yarışma fotoğrafı) katılım tarihleri içinde e-posta yoluyla " app@rflac.com " adresine gönderiniz.

 • 6. Dökümanların tarafımızca kurallara uygunluğunun incelenmesinin ardından en geç üç iş günü içinde;

  • Eğer katılım uygunsa; onaylandığına dair bilgi e-postası katılımcıya tarafımızca gönderilecektir.
  • Eğer dökümanlarda bir problem bulunursa; probleme ilişkin bilgi e-postası dökümanların yollandığı katılımcı e-posta adresine gönderilecek ve katılımcı tarafından düzeltilmesinin ardından tekrar yollanması halinde onay alabilecektir.*

   * Son gün yapılan katılımlarda problem ortaya çıkması halinde katılımcının bir gün içinde problemi düzelterek katılımını yapması gerekmektedir.