Reeflowers olarak ulusal ve uluslararası platformlarda bitki akvaryumlarının her geçen gün daha popüler olduğunu ve yaygınlaştığını gözlemliyoruz. Buna bağlı olarak birçok ülke bitki akvaryumlarının tasarlanması üzerine yarışmalar düzenliyor. Güzellikleri ile dünya çapında dikkat çeken bu tasarımlar akvaryum hobisinin yayılmasına ve sektörün büyümesine önemli katkılar sağlıyor.

Bu nedenle bizler de uluslararası yarışmalarda çeşitli rollerde (katılımcı, jüri üyesi, altyapı danışmanı) yıllardır görev alan ve ülkemizin uluslararası nitelikteki ilk yarışması olan “ADist Bitki Tankı Tasarım Yarışması” nın da alt yapısını hazırlayan Mustafa Erdoğar’ın öncülüğünde böyle bir yarışmayı düzenleyerek Türkiye ve dünyada akvaryum sektörünün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefledik.

Ödüller

  • Birinci Sıra, Büyük Ödül
  • İkinci Sıra
  • Üçüncü Sıra
  • Dördüncü Sıra
  • Beşinci Sıra
  • 5000 ₺, Plaket
  • 3000 ₺, Plaket
  • 1000 ₺, Plaket
  • 500 ₺
  • 300 ₺


2017 Yarışma Takvimi

Katılım Değerlendirme Sonuçlar
01 Haziran - 31 Ağustos 01 Eylül - 31 Ekim Kasım

Jüri

Jürimiz yaptıkları tasarımlarla ulusal ve uluslararası alanda kendilerini kanıtlanmış çok değerli tasarımcılar ve sektörün ileri gelenlerinden oluşmaktadır.

Muharrem Çeribaş - Reeflowers CEO'su

1976 yılında İstanbul'da doğdu. Sekiz yaşından beri akvaryumlarla ilgilendi. 1995 yılında tuzlu su dünyasının cazibesine kapılarak bu alana yoğunlaşmıştır. Öğrenim hayatını bitirmesinin ardından özel bir şirkette finansman müdürlüğü yapan Muharrem Çeribaş; 2009 yılından bu yana Reeflowers CEO'su olarak iş hayatına devam etmektedir.

Eren Yelkenci - Reeflowers Kurucu Ortağı

1982 doğumlu, bilgisayar mühendisi. 12 yıldır tekstil sektöründe olan ve Yelkenci Group'un CEO'su Eren Yelkenci, küçük yaşlarından itibaren akvaryumlarla ilgilenmiş ve 2009'da Muharrem Çeribaş ile ReeFlowers'ı kurmuştur.

Mustafa Erdoğar - Yarışma Organizatörü, Pro Aquascaper, Gönüllü Jüri

1981 Eskişehir doğumlu, eğitimini Çevre Mühendisliği ve İşletme dallarında tamamlayan Mustafa Erdoğar; küçük yaşlarından itibaren sürdürdüğü akvaryum hobisine 2004 yılında bitki akvaryumları ile devam etmiş ve sucul bitki ekosistemleri üzerine çalışmalar yaparak uzmanlaşmıştır. 2008 başlarında uluslararası platformlarda izlediği Aquascaping çalışmaları onun tüm zaman ve enerjisini  görsel yetenek ve becerileriyle birleştirerek bu sanat için harcamaya yöneltmiştir. Akvaryum, Aquascaping ve sucul ekosistemler  üzerine birçok makale ve çevirisi bulunan; uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Mustafa Erdoğar’ın bitki akvaryumu tasarımları dünya çapında defalarca sertifika ve ödüllere layık görülmüştür. Ayrıca 2010'da Mustafa Erdoğar ve tasarımcı arkadaşlarının amatör olarak kurdukları ADist grubu ile dünyaca tanınan ödüllü birçok tasarımın yapımında bulunmuş; çeşitli yayın organlarında yer almıştır.

2015 yılından itibaren Reeflowers ile Sanat Yönetmenliği ve Proje Danışmanlığı kapsamında çeşitli çalışmalar yürüten Mustafa Erdoğar, bitki akvaryumları ve Aquascaping üzerine eğitimler vermekte, yurt içi ve dışında workshop ve seminerler düzenlemektedir.

Phil Edwards - Cobalt Aquatics Program Müdürü

Reeflowers'ın Kuzey Amerika dağıtıcısı Cobalt Aquatics için çalışan Phil, Reeflowers ekibi ile yakın ilişki içindedir. 2013'den beri akvaryum endüstrisinde çalışmakta, sucul ekosistem uzmanlığı ve kıdemli danışmanlık yapmaktadır. Akademik kariyeri bitki biyolojisi ve biyokimya üzerine olup ana araştırması sucul bitkiler ve sucul tortu ekolojisidir. 20 yıldan beri akvaryum sahibi olan Phil, 17 yıl önce de bitki akvaryumları ve aquascaping ile tanışmıştır. Sonrasında (2003'den beri) Aquatic Gardeners Association (AGA)' ın uluslararası aquascaping yarışmasında hem yarışmacı olmuş hem de bir çok kez jürilik yapmıştır. Son yıllarda yarışma (AGA Contest) ile ilişkisi, (2013 de Dutch (Hollanda) stili kategorisinin oluşturulması da dahil) katılımların ön elemeleri ve kural değişiklikleri üzerine olmuştur. Ayrıca internet, televizyon ve radyo yayınları ile Amerika'nın her tarafında yerel kulüplerde sucul bitkiler ve bitkili akvaryumlar üzerine söyleşiler yapmıştır.

Frederic Fuss - Pro Aquascaper, Gönüllü Jüri

Hamburg/Almanya da kız arkadaşı ve kızıyla yaşıyor. Aquascaping'e 2012'de oldukça geç başladı ve onca yıldır neler kaçırdığını fark etti. Her zaman sanata karşı ilgi duyardı ve doğaya karşı büyük bir sevgi beslerdi, fakat bu iki tutkusunu bir araya getirecek bir sanat şekli oluşturmak aklına gelmemişti.

Girişimleri: • "Nordic Scapers Group" kurucusu • "Aquariumdesign kurucu" ve yönerticisi • "Nordic Scapers Hardscape Challenge (NSHC)" kurucusu • "Wabi Kusa Challenge (şimdi Miniswamps olarak anılıyor)" kurucusu • "Aquascaping Academy" kurucusu • "simonsaquascapeblog.com" ortağı

Başarıları: • "AGA Contest 2015" nano kategorisi ilk on • "EAPLC 2015" birincilik • "EAPLC 2014" dördüncülük • "GAPLC 2013" ilk on • "ASX2 Blog Fotocontest" üçüncülük

Jürilikleri: • IIAC 2016 • WAC 2016 • NSHC 2015&2016 • WBC 2016 • Austrian Aquascaping Awards 2016

Serkan Çetinkol - Pro Aquascaper

1984 Lüleburgaz doğumludur. Çocukluk yıllarından itibaren akvaryum hobisi ile ilgilenen Serkan Çetinkol ilk bitkili akvaryumunu 2004 yılında hayata geçirmiştir. Takip eden yıllarda ADist grubu ile birlikte birçok çalışmada bulundu. Seminerler, dergi yazıları, makaleler, röportajlar, workshoplar, Tv programları, yarışmalar vb faaliyetler ile aquascaping gelişimi adına girişimlerde bulundu. Uluslararası Ödülleri:  Eastern European Planted (E.E.P.) Aquarium Design Contest 2013 1° -  IAPLC 2013 17° - IAPLC 2014 10° - AGA 2011 3° - AGA 2011 Honorable - Ibac 2011  3° - EAPLC 2015 7° - IIAC 2015 25°  Jüri deneyimleri: Dennerle Scaper’s Contest, Dennerle Nano Contest, ADist 2012-2013

Günümüzde 40’tan fazla sucul moss varyetesi koleksiyonu bulunan Serkan Çetinkol, bu alanda çalışmalarına devam etmek adına www.mossdepo.com ’u kurmuştur.

Evgenia Moiseeva - Pro Aquascaper, Gönüllü Jüri

İç mimarlık ve akvaryum dizayn atölyesi başkanı. Uluslararası yarışmalara katılan Evgenia Moiseeva; Biotope Aquarium Design Contest 2013, 2016 ve DENNERLE Nano Cube® Contest 2013 gibi yarışmalarda ödüllere layık görülmüştür. Akvaryum dizaynı üzerine makaleleri bulunmakta ve farklı akvaryum yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır.

Ayrıca düzenli olarak bitki akvaryumları ve biyotopların tasarımı üzerine uzmanlık dersleri vermektedir.

Timuçin Sağel - Pro Aquascaper

1980 İstanbul doğumlu olan Timuçin Sağel, akvaryum hobisine 90’lı yıllarda başlamıştır. Aquscaping ile tanışması 2010 yılında kurdukları ADist grubu ile olmuştur. Daha sonra ki yıllarda IAPLC 2011 - 16°, IAPLC 2012 - 15° IAPLC 2013 - 10°, AGA 2012 - Honorable (200-320L), AGA 2013 - 2° (200-320L), Ibac 2011 - 1°, Eastern European Planted (E.E.P.) Aquarium Design Contest 2013. - 3°, E.E.P. Aquarium Design Contest (Halk Oylaması) 2013. - 1° gibi yurtdışı başarıları ile hobisine ADist grubu ile devam etmektedir.

N. Batuhan Bayram - Pro Aquascaper

1976 Fındıklı/Rize doğumludur. 1984 yılında babasının aldığı bir akvaryumda japon balığı besleyerek hobiye adım attı. Zaman içinde değişik tarzda bitki tankları ve paludaryumlar kurdu. Malawi, Orta Amerika ve Amazon türlerine ilgi duydu. 2010 yılında ADist olarak kurdukları nano bitki tankı ile uluslararası tasarım yarışmalarına katılmaya başlamıştır.

Tevfik Uslu - Ödüllü Aquascaper, Gönüllü Jüri

1965 İstanbul doğumlu Tevfik Uslu; bitkili akvaryum ve aquascaping ile 2008 yılında tanışmıştır. Sonraki dönemde bitki akvaryumları ve aquascaping üzerine yaptığı araştırmaları ve edindiği tecrübeleri yayınladığı onlarca yazı ve makale ile bu dalların ülkemizde gelişimi için hobicilere sunmuştur. Tevfik Uslu 2009 yılından itibaren uluslararası yarışmalarına katılmaya başlamış ve ilk ödülünü 2010 yılında almıştır.